Marcel Ciolacu, fost prim-ministru și fost președinte al PSD, este de părere că ”nu va funcționa această coaliție dacă se continuă în acest ritm”. El spune că ”nu se poate face într-o coaliție numai ce vrea prim-ministrul”.
”Eu cred că e cazul să ne așezăm la masă, atât PSD-ul, cât și PNL-ul, cât și USR-ul, cât și UDMR-ul. Și trebuie cumva găsită o coerență și în comunicare. Trebuie cumva să se spună și adevărurile, să nu mai încercăm să mutăm vina de la unii la alții și să nu mai băgăm toată mizeria sub preș și toate atacurile, fiindcă nu va funcționa această coaliție dacă se continuă în acest ritm. Nu se poate face într-o coaliție numai ce vrea prim-ministrul”, a afirmat Marcel Ciolacu, miercuri seară, la România TV.
El a pledat pentru nevoia ca politicienii să fie ”un pic mai responsabili”.
”Trebuie să găsite soluții, în acest moment, pentru capitalul autohton, trebuie să treacă acel pachet de relansare economică, eu nu spun că e perfect, e perfectibil. Și cred că e momentul să devenim un pic mai responsabili, fiindcă vor veni nori negri deasupra României. Eu cred că vom intra în recesiune și va fi foarte complicat atât pentru clasa politică, dar mai ales va fi foarte complicat pentru economie”, a spus fostul premier.
Întrebat dacă, în opinia sa, va fi respectat protocolul coaliției, fostul lider al PSD a răspuns: ”Să ajungem până acolo!”.