Un tânăr, de 26 ani, din comuna Bălești, a ajuns marți noaptea la spital în urma unui accident rutier provocat de un șofer, de 31 de ani, din Târgu-Jiu care se afla sub influența băuturilor alcoolice. Impactul între cele două autoturisme a fost frontal.
„În seara de 10 februarie a.c., polițiști din cadrul Poliției Municipiului Târgu Jiu au fost sesizați prin apelul 112 de un participant la trafic, despre faptul că, pe raza municipiului Târgu Jiu a avut loc un accident rutier soldat cu victime. Polițiștii Biroului Rutier s-au deplasat la locul sesizării, stabilind faptul că, în jurul orei 23:45, un bărbat de 31 de ani, din municipiul Târgu Jiu, în timp ce conducea un autoturism, din direcția străzii Termocentralei către strada Calea Severinului, într-o curbă la dreapta, ar fi pătruns pe sens opus, intrând în coliziune frontală cu un alt autoturismul, condus de un tânăr, de 26 de ani, din comuna Bălești. În urma impactului tânărul de 26 de ani a fost transportat, de un echipaj al ambulanței, la spital, pentru acordarea de îngrijiri medicale. Conducătorii auto au fost testați cu aparatul etilotest, în cazul bărbatului de 31 de ani rezultând o alcoolemie de 0,77 mg/l alcool pur în aerul expirat. În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducerea unui vehicul pe drumurile publice sub influența alcoolului și vătămare corporală din culpă” a comunicat IPJ Gorj