Premierul Ilie Bolojan a dat, luni, un ultimatum pentru reforma administrației, spunând că fie primăriile funcționează cu personal mai mic, fie se va ajunge la reorganizarea administrativ-teritorială.
„Sunt unii primari de comune care au angajat mai mulți oameni decât își poate permite bugetul local. România are de ales: fie primăriile funcționează cu personal mai mic, fie se va ajunge la reorganizarea administrativ-teritorială când vom fi cu spatele la zid”, a declarat Ilie Bolojan, luni seară, la Digi24.
El le-a transmis primarilor că, dacă nu și-au bătut joc de bani, trebuie să își analizeze cheltuielile și să le reducă la maxim, să își colecteze impozitele.
Săptămâna trecută, premierul Ilie Bolojan a declarat că pachetul reformei administraţiei a intrat în circuitul de avizare guvernamental şi că ar urma să fie adoptat în această săptămână, prin asumarea răspunderii în Parlament.