Declarația liderului UDMR, Kelemen Hunor, că ar trebui reduse cu 50% impozitele locale, după ce abia au fost majorate, a stârnit nedumerire printre primari.
”N-am înțeles ce vrea să spună. Reducere cu 50% din ce? Din ce s-a întâmplat la el, unde au crescut cu 150%, sau din legislația actuală?” întreabă edilul-șef al comunei Bălești, Mădălin Ungureanu.
Acesta recunoaște că admiră modul pragmatic de a face politică al liderului maghiarilor din România.
Mădălin Ungureanu reafirmă că, în opinia sa, reforma Guvernului Bolojan a început greșit, afectând mai întâi populația și apoi instituțiile publice.
”Nicio țară nu începe cu birul pe popor fără să dea exemple de la cel mai înalt nivel” declară primarul comunei Bălești.