Minerii din bazinul Jilț au protestat, luni dimineață, timp de 2 ore. Oamenii sunt nemulțumiți de neacordarea voucherului de vacanță în acest an. În plus, cer să fie împărțită economia la fondul de salarii.
Potrivit liderului sindical Marius Berca, protestul este un avertisment. Dacă, până mâine, șefii Complexului Energetic Oltenia nu vor da un răspuns pozitiv privind cele două revendicări, va fi oprit lucrul și se va intra în greva foamei, cu circa 1000 de oameni, în fața sediului companiei de la Târgu-Jiu.
Tot pentru drepturi salariale au intrat în greva foamei, săptămâna trecută, doi mineri de la Cariera Roșia, Nicolae Mitea și Ștefan Văduva. Au solicitat să fie împărțită economia la fondul de salarii, să fie acordate voucherul de vacanță și hrană de protecție.