AUR este adevăratul câștigător al alegerilor parțiale din București, spune deputatul Ionelia Priescu, președintele organizației Gorj, după ce Anca Alexandrescu a obținut locul 2, pentru candidații PSD și USR.
”Locul 2 este locul câștigător, în contextul unei prezențe scăzute la vot. Influențarea procentelor s-a făcut prin căratul oamenilor la vot” declară Priescu.
Deputata afirmă că și-n Buzău, acolo unde s-a impus în bătălia pentru președinția Consiliului Județean fostul lider PSD Marcel Ciolacu, AUR a obținut 27%.
Priescu afirmă că scorul obținut de Anca Alexandrescu, la București, se datorează deopotrivă notorietății jurnalistei cât și electoratului pe care AUR a reușit să și-l atragă.
Lidera AUR Gorj declară că nu se pune problema înlocuirii lui George Simion de la șefia Alianței pentru Unirea Românilor.