”Virgil Popescu știe clar că este ultimul an, că merge din inerție până în primăvară” declară liderul sindical Nicu Bunoaica, după ce fostul ministru al Energiei a afirmat, săptămâna trecută, că centralele pe cărbune vor mai funcționa până la finalul lunii august a anului viitor.
Bunoaica amintește că Virgil Popescu este cel care-i spunea, acum câțiva ani, să-și scoată cuvântul cărbune din vocabular.
Sindicalistul nu crede nici că viața a trei grupuri din Complexul Energetic Oltenia va fi prelungită până în 2029, așa cum a anunțat ministrul actual al Energiei, Bogdan Ivan.
Nicu Bunoaica este de părere că, dacă iarna va fi una blândă și nu va fi mare nevoie de cărbune în sistemul energetic național, angajații Complexului Energetic Oltenia vor fi trimiși acasă.

