Scandalul Primăria Târgu Jiu-Aparegio. Bejinaru: Le-am cerut banii înapoi!

[post-views]

Scandalul dintre reprezentanții Primăriei Târgu Jiu și cei ai societății Aparegio se reaprinde.

Viceprimarul Bogdan Bejinaru acuză conducerea operatorului că a majorat tarifele, sub pretextul asigurării banilor pentru cofinanțarea unor proiecte europene, pe care nu le-a mai implementat.

Consilierii locali au solicitat explicații și au cerut ca reprezentanții societății să vină la o întâlnire, care a fost ”onorată” după trei luni și la care a fost trimisă directoarea tehnică.

 ”I-am întrebat în ce stadiu sunt cu lucrările și să ne promită că toate cele 70 milioane euro se vor regăsi în lucrări, iar doamna director a spus că nu poate să promită așa ceva. Atunci, le-am cerut banii înapoi”, povestește Bejinaru.

Viceprimarul Târgu-Jiului afirmă că Aparegio riscă să piardă fonduri europene și acuză faptul că gradul de implementare a proiectului de modernizare a rețelelor, după mai bine de patru ani, este unul extrem de mic.

”În momentul de față, nu știu dacă au implementat mai mult de 15 -20%” spune Bejinaru.

Articole similare:

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Gorj a sprijinit organizarea unei importante sesiuni de...

[post-views]

Gorjonline: Negocieri pentru cota de cărbune acordată angajaților din Complexul Energetic Oltenia. Săptămâna viitoare este programată o...

[post-views]

Ultima oră

Plasare produse

Infinit hits: