”Se numesc mineri, dar nu mai sunt. Sunt sezonieri” spune Nicu Bunoaica despre angajații Complexului Energetic Oltenia care, în ultima perioadă, au amenințat cu proteste.
În opinia președintelui Sindicatului Solidaritatea 2013, nu va fi nicio mișcare socială la CEO, în condițiile în care confederațiile sindicale n-au nicio reacție la închiderea termocentralelor pe cărbune.
Bunoaica spune că îndemnurile la grevă, lansate pe paginile de socializare, vin de la lideri sindicali din eșalonul 2, care vor să le mai arunce câte ”o gogoașă” angajaților CEO.
Nicu Bunoaica nu crede în declarația noului ministru al Energiei, Bogdan Ivan, că va încerca să prelungească viața centralelor pe cărbune cu 5 ani.
”PSD și PNL au fost cele care au închis. Vin să o salveze ei acum?” întreabă sindicalistul.