Aparegio Gorj face verificări. În această perioadă, mai multe echipe ale operatorului desfășoară ample acțiuni în vederea depistării furtului de apă.
Astăzi, în localitatea Baia de Fier, echipele societății, însoțite de Poliția Locală, au depistat două persoane care dețineau branșamente de apă ilegal. Utilizatorii foloseau apa pentru udatul grădinilor. Operatorul a anunțat organele de poliție, pentru a demara procedura de urmărire penală.
”Anunțăm toți consumatorii că acțiunile de verificare vor fi în desfășurare în toată aria de operare, pentru identificarea branșamentelor de apă și racordurilor de canalizare frauduloase, care realizează un debit redus și îngreunează activitatea companiei de a asigura serviciile în condiții optime. Furtul de apă din sistemul public de alimentare cu apă și de canalizare constituie infracțiune, iar cei care încalcă prevederile legale se expun la riscuri care au drept consecințe plata despăgubirilor și amenzilor aferente, precum și urmărirea penală. Aparegio Gorj a îndemnat populația în permanență să consume apă responsabil și rațional (mai ales în lunile de vară), tocmai pentru a evita apariția unor situații ce creează disconfort utilizatorilor prin lipsa sau presiunea scăzută a apei” transmite operatorul.
Accesări: 320