Hotelul Perla, unul dintre cele mai emblematice repere ale stațiunii Mamaia, va fi complet demolat, după peste șase decenii în care a marcat vizual și simbolic intrarea sudică a stațiunii. Ridicat în 1962, în plin avânt al turismului de masă planificat în perioada comunistă, Perla a fost timp de generații un reper al litoralului românesc.
Compania Inproiect SRL, deținută de omul de afaceri Gheorghe Ionescu Vasilache, a primit undă verde pentru proiectul intitulat „Construire și desființare Hotel, Restaurant Perla și organizare de șantier”. Proiectul prevede desființarea totală a clădirii de 12 etaje, împreună cu piscina, anexele, cofetăria și bucătăria, pe o suprafață de peste 12.000 mp, arată ct100.ro
Demolarea a stârnit critici din partea unor arhitecți și membri ai societății civile, care consideră că Hotelul Perla reprezintă un exemplu valoros de arhitectură modernistă și urbanism raționalizat al anilor ’60. Clădirea a fost concepută, împreună cu Hotelul Parc și alte unități de cazare din zonă, într-un ansamblu coerent care definea începutul sudic al stațiunii.
A aparținut omului de afaceri Mohammad Murad
Hotelul a fost cumpărat de actualul investitor, în 2019, de la omul de afaceri Mohammad Murad pentru circa 4 milioane de euro. Inproiect SRL, firmă din Iași specializată în investiții hoteliere, deține și hotelurile Lotus și Select din Mamaia, pentru care are planuri similare de reconstrucție.
În locul Perlei urmează să apară un ansamblu hotelier nou, modern, dar fără încărcătura identitară și istorică a vechii clădiri.
Este al doilea proiect depus de Inproiect care trece fără evaluare de mediu. Deși publicul poate trimite observații până pe 21 iunie 2025, precedentul arată că opinia cetățenilor are șanse minime să influențeze parcursul investiției.
Pe lângă corpul principal S+P+12E, vor fi demolate și construcțiile de pe terenul adiacent de peste 7.000 mp – bucătărie, cofetărie, piscina exterioară. Transformarea radicală a zonei este parte dintr-un val mai amplu de „upgrade” imobiliar care, spun unii specialiști, riscă să șteargă identitatea arhitecturală a stațiunii Mamaia.
Cu o cifră de afaceri de 11,6 milioane lei în 2024, dar și cu pierderi raportate, Inproiect SRL mizează pe noile dezvoltări pentru a repoziționa zona Perla în peisajul hotelier.