”Noi ducem infecțiile nosocomiale în secțiile Spitalului Județean” a declarat, în emisiunea Interviurile Infinit FM, Cristi Aldescu, lider sindical la Ambulanța Gorj și consilier județean PNL, după ce activitatea la Secția Obstetrică Ginecologie a fost închisă, în urma apariției unui focar.
Aldescu a afirmat că echipajele de la Ambulanță sunt obligate să intre în secții, deși legea o interzice.
”Noi venim din stradă, luăm pacienți din grajduri, de la stâne, de la accidente, suntem contaminați. Noi avem voie doar la cameră de gardă, dar suntem obligați de personalul spitalului să mergem pe secții” a spus sindicalistul.
Cristi Aldescu a dat vina pe Serviciul de Prevenire a Infecțiilor Asociate Asistenței Medicale, din cadrul Spitalului Județean de Urgență Târgu-Jiu, pentru situația de la Ginecologie. Liderul sindical a afirmat că, în ultimii 10 ani, toate recoltările din această secție au ieșit sterile.