Vor ”plasă de siguranță” pentru mineri

[post-views]

Liderii sindicali din Complexul Energetic Oltenia se întâlnesc cu premierul Marcel Ciolacu în circa două săptămâni.

Gabriel Căldărușe, președintele Sindicatului Mine Energie Oltenia, spune că solicitările sunt clare: decalarea termenelor de închidere a mineritului, rezolvarea problemei angajaților încadrați pe perioadă determinată, venituri de completare timp de 4 ani, în caz de concedieri colective.

Sindicalistul afirmă că e nevoie de o ”plasă de siguranță” pentru salariați.

Căldărușe nu crede că CEO va fi închis la finalul anului 2025. Nu crede că sistemul energetic național se va putea lipsi de cei circa 700 MW produși de companie.

Articole similare:

Ministerul Educaţiei anunţă că aproape 131.000 de candidaţi sunt aşteptaţi să susţină probele scrise ale examenului de...

[post-views]

Duminică, 16 județe vor fi sub avertizare Cod roșu. Este vorba de județele Satu Mare, Maramureș, Bihor,...

[post-views]

Ultima oră

Plasare produse

Infinit hits: