08:58 Tomescu: Oamenii pentru ce vor lua salariu sau vor mai lua?

Oficiali din Ministerul Energiei vorbesc despre o rezervă de capacitate în care ar intra grupuri energetice ale Complexului Energetic Oltenia, din 2026, la finalul planului de restructurare, însă, nimeni nu spune cine va asigura finanțarea companiei.

„Ei au pus boii înaintea carului, în acest caz. În mod normal, ar fi trebuit să facă legislația pentru intrarea în rezervă și, apoi, planul de restructurare. Nici acum nu este reglementat nimic. Oamenii pentru ce vor lua salariu sau dacă vor mai lua?! Ce venituri vor avea și pentru ce tipuri de activități? Nu poți să lași totul pe ultima sută de metri. Deja, trecem în 2025 și, din 2026, se va intra în rezervă, dacă nu se va modifica vreun termen din planul de restructurare. De ce nu au făcut întâi legislația pentru intrarea în rezervă și apoi planul de restructurare?”, a declarat, în presa locală, Manu Tomescu, vicepreședintele Sindicatului Energia Rovinari.

În luna aprilie, ministrul Energiei, Sebastian Burduja, spunea că instituția pe care o conduce lucrează la un act normativ pentru introducerea ”rezervei de capacitate”, un mecanism prin care ar urma să fie plătită disponibilitatea unor grupuri energetice pentru ca acestea să producă atunci când e nevoie de ele, o “soluție pe termen puțin mai lung” pentru energia electrică produsă din cărbune

“După discuțiile pe care le-am avut cu sindicatul și mai ales cu conducerea executivă a Complexului Energetic Oltenia, concluzia a fost că avem nevoie de acest mecanism, al rezervei de capacitate. Știți cum funcționează. Asta înseamnă să fii cu arma la picior și să poți să pornești grupuri energetice în momentul în care este nevoie de ele”, afirma Burduja.

Laurențiu Ciurel, directorul Sucursalei Electrocentrale Rovinari, își manifesta îngrijorarea, în această săptămână, privind lipsa unei decizii a ministerului legată de rezerva de capacitate.

”Din 2026, se spune că aceste capacități, 5 grupuri, rămân în conservare, în rezervă de capacitate sau capacitate de rezervă, indiferent cum o numim, însă această conservare este suportată tot de firmă, nu vin bani de la buget. Ori, dacă tu nu mai produci nimic și n-ai pus în funcțiune niciuna din centralele acelea pe gaz sau parcurile fotovoltaice să faci un bănuț, cu ce-ți plătești rezerva de capacitate? Deci, este foarte clar că nici aia nu se va întâmpla, pentru că nu va avea cine s-o finanțeze. Consecințele vor fi închiderea totală a mineritului și energiei. Sunt povești și cu rămânerea în rezervă. După cum se poate vedea, sunt grupuri care, și la ora asta, sunt în rezervă și nu pot fi pornite”, a afirmat Ciurel la Radio Infinit.

Articole similare:

Un avion de mici dimensiuni, în care se aflau două persoane, s-a prăbușit, marți după-amiază, în apropierea...

Românii care nu își plătesc amenzile de circulație riscă să rămână fără permis. Ministrul Dezvoltării, Cseke Attila,...

Importurile de electricitate ale României au crescut cu 67% în primele 5 luni ale acestui an, comparativ...

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, marţi, noi avertizări nowcasting Cod portocaliu de averse şi vijelii,...

Ultima oră

Plasare produse

Infinit hits: