08:01 Elevii care pot primi 500 de lei de la stat

[post-views]

Elevii care au venituri reduse pot depune, până la data de 3 octombrie 2024, la secretariatul școlii o cerere pentru a primi cardurile educaționale în valoare de 500 de lei. Ministerul Educației precizează că este necesar să se formuleze o cerere, chiar dacă beneficiarii dețin un astfel de card emis în anul 2023.

Banii se acordă o singură dată pentru un întreg an școlar, într-o tranșă unică și se pot folosi timp de un an, pentru achiziționarea rechizitelor școlare.

În cazul preșcolarilor calcularea venitului la care se raportează se modifică față de anii trecuți pentru că începând cu luna ianuarie 2024, ajutorul social și alocația pentru susținerea familiei vor fi înlocuite cu venitul minim de incluziune (VMI). De asemenea, beneficiari ai acestui program sunt și copiii dezavantajați din învățământul de stat preșcolar înscriși în învățământul de stat care îndeplinesc condițiile, în luna iulie a fiecărui an, pentru obținerea sprijinului educațional acordat copiilor din familii defavorizate.

Preșcolarii și elevii trebuie să nu aibă absențe nemotivate, pentru a primi cardurile educaționale, menționează sursa citată.

Articole similare:

Primarul comunei Lelești se declară dezamăgit de modul în care parlamentarii au tratat votul pentru învestirea Guvernului...

[post-views]

”O bătălie a orgoliilor”, așa vede primarul din Bărbătești, Adrian Mangu, ceea ce s-a întâmplat luni seara,...

[post-views]

Interviurile Infinit FM din data de 23 iunie 2026. Invitați: Eduard Ladaru (AUR) și Pantelimon Manta

...
[post-views]

Ultima oră

Plasare produse

Infinit hits: