Grindina cât oul a distrus culturi, case și mașini. Primar: Toată lumea e cu lacrimi în ochi!

Grindina a făcut prăpăd, joi seară, în localități din sudul județului Gorj.  

În comunele Turburea și Văgiulești, dar și în orașul Turceni a căzut gheață cât oul de găină distrugând culturi, acoperișurile caselor, autoturisme.

Ion Bîrcă, primarul comunei Turburea, spune că nu există mașină, în satele Poiana și Cocorova, fără parbrizul spart. Locuințele oamenilor sunt și ele afectate, la fel grădinile și solariile.  

”Toată lumea e cu lacrimi în ochi” spune edilul.  

La Văgiulești, urgia s-a abătut asupra satului Valea Motrului, o zonă ferită până acum de astfel de intemperii. Primarul Constantin Pîrjol spune că nimic nu se mai poate recupera din culturile localnicilor.

Articole similare:

După mega-pana de curent electric din 28 aprilie nu a fost detectat niciun indiciu că aceasta ar...

11 medici și un asistent medical au fost sancționați de inspectorii Direcției de Sănătate Publică Gorj cu...

Prima ediţie a festivalului Neversea Kapital va avea loc între 4 şi 6 iulie, pe Arena Naţională...

Victor Ponta a anunțat, miercuri, că a făcut primul pas pentru activarea Platformei „România pe primul loc”,...

Ultima oră

Plasare produse

Infinit hits: