Adrian Tudor(Partidul Verde) și Bogdan Bejinaru(PNL) au fost aleși, miercuri, viceprimari ai municipiului Târgu Jiu, în cadrul unei ședințe convocate la doar o zi după ce noii consilieri municipali au depus jurământul.
Eduard Lădaru, consilier local AUR, afirmă că la ședința de miercuri au fost prezenți 9 consilieri din 21, pentru că au fost anunțați cu o oră și jumătate înainte, dar și că doar 16 aleși au reușit să depună jurământul. Lădaru consideră că a fost încălcat dreptul consilierilor absenți de a fi aleși în funcția de viceprimar.
”PSD GORJ a declanșat BARONIADA. La Târgu Jiu, astăzi a avut loc un atentat la ordinea constituțională și la democrația din România. Într-o acțiune specifică doar dictatorilor, primarul Marcel Romanescu a convocat o ședință de consiliu local pentru ora 13.00, cu doar o oră și jumătate înainte (adică, am fost anunțați pe WhatsApp la ora 11.30). La ședință nu au fost prezenți mai mult de 9 consilieri dintr-un total de 21 de consilieri pe care îi are municipiul Târgu Jiu (doar 16 consilieri au depus jurământul). Ceilalți nu am putut fi prezenți pentru că nu am știut că este planificată această ședință și nu s-a inventat încă teleportarea. Baronul Marcel Romanescu a pus pe ordinea de zi alegerea celor doi viceprimari deși s-a procedat total nelegal. Acum, presa ne spune că cei doi viceprimari au fost aleși în unanimitate adică doar 9 voturi din 21, încălcându-ni-se celorlalți consilieri dreptul a a alege și de a fi aleși în funcția de viceprimar” a notat Lădaru pe Facebook.