Curtea Constituțională a anulat, vineri, turul 1 al alegerilor prezidențiale, au declarat pentru G4Media surse oficiale. Nu e clar dacă turul 1 se va relua cu aceeași listă de candidați.
Judecătorii CCR s-au reunit, vineri dimineață, în ședință, iar, la ora 14:35, au luat o pauză, urmând să revină în ședință la ora 15:00. CCR a primit, joi și vineri, mai multe cereri de anulare a alegerilor.
Întrebată despre o eventuală anulare a turului 1, Elena Lasconi a declarat, vineri, la Radio România Actualități, că “dacă s-ar întâmpla să se anuleze primul scrutin ar fi o stare de tensiune îngrozitoare în societate. Haideți să lăsăm să aleagă românii”.
Curtea Constituţională a României anunţase, joi, că cererile depuse privind anularea primului tur al prezidenţialelor urmează să fie examinate în cadrul procesului de validare a alegerilor.
Curtea Constituţională a primit, joi, patru sesizări în care se solicită anularea rezultatelor de la primul tur al alegerilor prezidenţiale. Au depus sesizări în acest sens Şcoala Naţională de Studii Politice şi Administrative (SNSPA), Institutul Naţional pentru Studiul Totalitarismului, publicaţia Calea Europeană şi candidatul independent Cristian Terheş.