Coaliţia de guvernare a decis, în şedința de marţi, să susţină revocarea din funcţie a preşedintelui AEP, Toni Greblă, au precizat surse politice pentru news.ro. În urma deciziei politice, în Parlament, va fi demarată procedura pentru schimbarea acestuia din funcţie.
Birourile Permanente Reunite ale Parlamentului vor începe procedurile de revocare a şefului AEP, Toni Greblă.
Preşedintele PSD, premierul Marcel Ciolacu, afirma, recent, că cel mai mult l-a deranjat la anularea alegerilor precedentul creat şi renumărarea voturilor, el precizând că Toni Greblă nu ar mai trebui să mai rămână în fruntea Autorităţii Electorale Permanente, dar decizia este a Parlamentului.
USR a cerut, luni, ca şeful Autorităţii Electorale Permanente (AEP) să vină în Parlament pentru a prezenta raportul asupra organizării şi desfăşurării ultimelor alegeri prezidenţiale, aşa cum prevede legea în vigoare, arătând că au trecut 3 luni de la alegerile din 24 noiembrie 2024 şi nici acum nu ştim motivele exacte pentru care au fost anulate alegerile şi, mai ales, măsurile luate pentru ca scrutinele din luna mai să fie corecte şi sigure.