RECLAMA TA AICI

Contactează echipa de marketing pentru a obține o oferta personalizată


DESIGN & REDESIGN WEBSITE

Dolce Vita Ballroom

Evenimente

RECLAMA TA AICI

Contactează echipa de marketing pentru a obține o oferta personalizată


DESIGN & REDESIGN WEBSITE

07:01 Minerii din două judeţe protestează pe 3 și 4 septembrie

Confederația sindicală CNS Cartel ALFA a anunțat că se alătură minierilor din Mehedinți și Maramureș, care vor protesta pe 3 și 4 septembrie, fiind nemulțumiți de deciziile de recalculare a pensiilor primite, potrivit unui comunicat de presă al sindicatului.

„CNS Cartel ALFA, cea mai puternică confederație sindicală din România, își mobilizează membrii și susținătorii în apărarea drepturilor minierilor, siderurgiștilor, energeticienilor și CFR-iștilor, categorii care au fost grav afectate de recentele decizii guvernamentale privind pensiile. În contextul scăderii substanțiale a drepturilor pensionarilor care au muncit în condiții dificile, neindexarea pensiilor cu inflația reprezintă o problemă majoră ce pune în pericol stabilitatea financiară a acestor lucrători valorosi”, se arată în comunicat.

Sindicatul transmite că, la Mehedinți, pe 3 septembrie, CNS Cartel ALFA filiala locală va organiza o pichetare la Prefectura Mehedinți, pentru a atrage atenția asupra acestei situații injuste și pentru a cere măsuri imediate. În Maramureș, pe 4 septembrie se va desfășura un marș-miting organizat de CNS Cartel ALFA filiala locală. Acțiunea va începe de la Casa de Pensii Maramureș, va include pichetarea sediilor partidelor politice PSD și PNL și se va încheia la Prefectura Maramureș. Se dorește declanșarea unui dialog social constructiv și reparatoriu cei care au contribuit esențial la dezvoltarea economiei naționale.

Câteva sute de pensionari din minerit au protestat, luni seară, în mai multe oraşe din Valea Jiului, nemulţumiţi de deciziile de recalculare a pensiilor primite. Ei au pornit într-un marş cu maşinile personale, claxonând pe principalele străzi. Cei care au ieşit la pensie de la exploatările miniere se consideră nedreptăţiţi, pentru că au primit decizii cu sume în minus cuprinse între 1.800 şi 2.800 de lei.

Articole similare:

Ultima oră:

Alte articole:

Evenimente recomandate:

„One Step to Infinity. Brâncuși – UNESCO 2024”

Este ziua în care operele lui Constantin Brâncuşi de la Târgu-Jiu vor fi incluse în Patrimoniul Mondial UNESCO.

Plasare produse:

INFINIT HITS: