Ministerul Energiei nu va mai fi comasat cu cel al Economiei, iar la conducere va rămâne tot liberalul Sebastian Burduja.
În programul de guvernare al noului guvern, condus tot de Marcel Ciolacu, la capitolul Energie, este prevăzută ”continuarea planului de restructurare a Complexului Energetic Oltenia, prin construirea de capacități de generare pe gaz natural în tehnologii moderne cu emisii scăzute de CO2 (Ișalnița – 850 MW, Turceni – 475 MW), precum și a unor parcuri fotovoltaice de circa 700 MW, respectând principiul conform căruia nu se pot închide grupurile pe cărbune fără a le înlocui cu alte grupuri pentru producția de energie în bandă (termocentrale pe gaz)”.
În plus, sunt prevăzute punerea în conservare a unor exploatări de lignit, huilă și antracit de pe teritoriul României în vederea exploatării în situații excepționale cum sunt starea de urgență, asediu, mobilizare parțială sau totală a forțelor armate, război, criză energetică sau stare de alertă; punerea în conservare a unor termocentrale pe bază de cărbune în vederea funcționării lor pe durata unor stări excepționale, criză energetică sau stare de alertă și subvenționarea corespunzătoare a acestor infrastructuri de rezervă de capacitate ca obligație de serviciu public de interes național și declararea lor ca infrastructuri critice naționale.
Deputatul Mihai Weber, președintele Partidului Social-Democrat Gorj, spune că Sebastian Burduja a înțeles că trebuie prelungită viața capacităților pe cărbune și că ”trebuie să meargă cu rapiditate la Comisia Europeană” pentru a discuta acest lucru.