Președintele AUR Târgu-Jiu, Eduard Lădaru, i-a criticat pe liderii PSD, PNL și USR pentru dezastrul de la Cariera Pinoasa.
Lădaru afirmă că PSD și PNL și-au numit oamenii în directorat și consiliul de supraveghere de la Complexul Energetic Oltenia, în vreme ce USR s-a aflat la putere când a fost făcut planul de restructurare. Lădaru îl critică și pe senatorul PSD Cristi Rujan, care a afirmat, săptămâna trecută, la Radio Infinit, că situația de la CEO ”este sensibilă dar nu apocaliptică”.
Lădaru îl acuză pe deputatul USR Radu Miruță că ”joacă teatru”, atunci când se arată preocupat de soarta județului Gorj, dar și că ar fi făcut ”blat cu gruparea de interese care blochează Camera de Comerț și Industrie”.
Liderul AUR Târgu-Jiu mai spune că Miruță a început să se arate preocupat de soarta Complexului Energetic Oltenia, doar după ce partidul său a intrat în opoziție.