Comuna gorjeană Polovragi a primit titlul de ”Comuna comunelor României” în cadrul celei de-a 24-a sesiuni ordinare a Asociației Comunelor din România, desfășurată la București.
”Este o recunoaștere a faptului că am fost integrați în rețeaua internațională destinații turistice” declară primarul localității, Gheorghe Epure.
Polovragi este cea mai premiată localitate din Gorj pe parte de turism. Comuna nu înseamnă doar peisaje spectaculoase și istorie, ci și credință și tradiții, după cum spune edilul.
Zeci de mii de turiști ajung, anual, în Polovragi, atrași de mănăstire, peșteră sau de Cheile Oltețului. Autoritățile locale au instalat deja două stații de încărcat electrice, dar vor să mai pună încă zece.