Președintele Sindicatului Mine Energie Oltenia, Gabriel Căldărușe, neagă informația lansată în spațiul public de Constantin Crețan, președintele Federației Naționale a Muncii, cum că doar o parte dintre angajații pe perioadă determinată, din Complexul Energetic Oltenia, beneficiază de contracte de muncă pe 6 luni, de la 1 octombrie.
„Nu este adevărat. Toți angajații, care au contracte de muncă pe perioadă determinată, au primit noi contracte pentru o perioadă de 6 luni. Informația lansată de anumite persoane în spațiul public nu este reală și nu are decât rolul de a duce la o dezbinare între oameni. Decizia a fost luată în directoratul companiei și tuturor le-a fost prelungită activitatea cu încă șase luni”, a declarat Căldărușe în presa locală.
Crețan afirmase că majorității angajaților pe perioadă determinată le-au fost făcute contracte pe 3 luni, aceasta fiind ultima prelungire.