RECLAMA TA AICI

Contactează echipa de marketing pentru a obține o oferta personalizată


DESIGN & REDESIGN WEBSITE

Dolce Vita Ballroom

Evenimente

RECLAMA TA AICI

Contactează echipa de marketing pentru a obține o oferta personalizată


DESIGN & REDESIGN WEBSITE

07:57 Cuplu de români şi fiica lor, morți în urma inundaţiilor din Valencia

Gabi și Dana, români stabiliți de 22 de ani la Valencia, au murit alături de fiica lor și alți cinci vecini în garajul clădirii de pe strada Mariano Brull din cartierul valencian La Torre, prinși într-o capcană mortală, relatează ABC. Victimele au încercat să fugă din calea șuvoaielor, însă nu au mai avut timp să urce în mașină.

Era 20.36 marţi seara. Aceasta este ultima dată când cuplul, Gabi şi Dana, s-a conectat la Whatsapp, potrivit unui prieten. Cuplul a coborât în garaj împreună cu fiica lor, Álex, şi vecinul, care îl sunase pe tatăl lui. Acolo au găsit alte patru persoane. Au murit fără ca vreunul dintre ei să aibă timp să se urce în maşinile lor.

Un şuvoi de apă, care a atins o înălţime de doi metri, a măturat uşa garajului şi a luat toate cele opt vieţi. În casa lui Gabi, Dana şi Álex, luminile erau  aprinse şi masa pregătită pentru cină.

„Singurele lucruri care lipseau erau cheile şi telefoanele mobile”, au declarat rudele lor din Valencia.

Cuplul, doi „prieteni buni şi muncitori”, sosise în Valencia în urmă cu mai bine de 22 de ani din România. Prietenii lor le erau familie. Şi, văzând că în acea fatidică după-amiază de marţi nu mai răspundeau la mesaje şi telefoane mobile în mijlocul furtunii, unul dintre ei a ajuns la clădirea din strada Maestro Brull. A trebuit să îşi pună cizme de cauciuc şi să meargă paralel cu calea ferată. A ajuns şi a dat peste o scenă de groază, cu  „maşini îngrămădite” pe trotuarul clădirii. Apa de pe faţadă avea până la doi metri înălţime. Pompierii şi poliţiştii erau deja acolo. L-a convins pe unul dintre ei să urce la primul etaj, unde locuia familia. Atunci au constatat că nu era nimeni acolo. Erau doar o masă şi nişte lumânări aprinse.

Finalul a fost crud, dar nu neaşteptat. Toţi prietenii şi rudele lor ştiau că se află în casă încă de marţi seară, dar nu puteau intra.

Visul lui Gabi, Dana şi Alex, care cumpăraseră casa de la periferia oraşului Valencia în urmă cu trei ani cu economiile lor greu câştigate, s-a încheiat în acel garaj. Alături de familie, au murit alţi patru vecini. Unul dintre ei, Rubén, era membru al Poliţiei Locale din Valencia.

Bilanţul inundaţiilor din estul Spaniei a crescut la 158 de morţi, au anunţat, joi, serviciile de salvare spaniole. Acest bilanţ, cel mai ridicat de la inundaţiile care au ucis 300 de persoane în octombrie 1973, „va creşte, deoarece presupunem că multe persoane sunt date dispărute”, a avertizat, miercuri seara, Ángel Víctor Torres, ministrul pentru politica teritorială.

Articole similare:

Ultima oră:

Alte articole:

Evenimente recomandate:

„One Step to Infinity. Brâncuși – UNESCO 2024”

Este ziua în care operele lui Constantin Brâncuşi de la Târgu-Jiu vor fi incluse în Patrimoniul Mondial UNESCO.

Plasare produse:

INFINIT HITS: